Dzień Matki

26 maja to  dzień, kiedy w  sposób szczególny staramy się wyrazić wdzięczność naszym Mamom za ich codzienną troskę, dobre słowo i rodzicielską miłość. Takim wyrazem szacunku  dla wszystkich Mam była uroczystość w kościele parafialnym pw. Macierzyństwa NMP w Pisarzowicach.  Jak co roku, w święcie uczestniczyli  przedstawiciele lubańskiego Koła Sybiraków wraz z pocztem sztandarowym. Dzień Matki jest bowiem okazją, by  podkreślić heroizm Matek Sybiraczek, które w niezwykle  ciężkich warunkach podejmowały trud wychowania  dzieci  i były opoką dla swoich bliskich.
-W tym szczególnym dniu chciejmy uczcić pamięć polskich Matek Sybiraczek, bohaterskich  kobiet, które wychowywały swoje dzieci na zesłaniu, kobiet, które na nieludzkiej ziemi, z narażeniem życia, na przekór wszystkiemu walczyły o to, aby zapewnić byt swoim dzieciom- mówił w swoim wystąpieniu wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń.
W organizację święta włączył się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu,  z inicjatywy którego odbył się wzruszający  koncert Marty Bobko i Pawła Chmurzyńskiego.  Po występie uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Matki Sybiraczki, gdzie  delegacja Sybiraków oraz wójt Zbigniew  Hercuń wraz z Dyrektor GOKIS Justyną Antoszewską złożyli wiązanki kwiatów. Obecne w kościele Mamy  obdarowane zostały symboliczną różą. Zwieńczeniem uroczystości był Koncert Organowy w wykonaniu Pawła Zdanowicza, który odbył się po Mszy Św. celebrowanej przez ks. Jakuba Sikorskiego z parafii pw. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie.